Conan barbarzyńca

Conan barbarzyńca
Conan barbarzyńca

Tytuł oryginału: Conan the Barbarian
Reżyseria: John Milius
Scenariusz: Edward Summer, John Milius, Oliver Stone, na motywach opowiadań Roberta E. Howarda
Muzyka: Basil Poledouris
Rok produkcji: 1982
Czas trwania: 129 minut
Dystrybucja w Polsce: liczne emisje telewizyjne, edycje VHS i DVD
Obsada: Arnold Schwarzenegger, James Earl Jones, Max von Sydow, Sandahl Bergman, Ben Davidson i inni

Rodzinna wioska młodego Conana w położonej na dalekiej północy Cymerii zostaje najechana przez wojowników prowadzonych przez Thulsę Dooma. Rodzice chłopca giną w walce, a on sam zostaje wzięty do niewoli. Przez lata pracuje przy ogromnych żarnach, wyrabiając sobie niezwykłą muskulaturę. Z czasem zostaje gladiatorem, aż wreszcie udaje mu się wywalczyć sobie wolność. Udaje się na południe, do cywilizowanych królestw, by znaleźć zabójcę swoich rodziców.

Wraz zaprzyjaźnionym hyrkańskim łucznikiem Subotai i zamorańską królową złodziei Valerią, Conan bierze udział w zuchwałym rabunku Oka Węża, klejnotu należącego do wyznawców Seta, boga-węża, którego kapłanem jest Thulsa Doom. To pierwszy krok na drodze do spotkania z mordercą, który w międzyczasie stał się potężnym władcą i przywódcą kultu, który zamierza podbić cały świat.

Film wykorzystuje wątki opowiadań Roberta E. Howarda, twórcy postaci Conana. Znajdziemy w nim nawiązania do takich tekstów, jak Czarny kolos (Black Colossus), Wieża słonia (The Tower of the Elephant), Narodzi się wiedźma (A Witch Shall be Born) i Dom pełen łotrów (Rogues in the House), oraz do opowiadania L. Sprague de Campa i Lina Cartera Spotkanie w krypcie (The Thing in The Crypt).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *