Roy Thomas

Roy Thomas
Roy Thomas

Roy Thomas to jeden z najbardziej znanych scenarzystów komiksowych świata. Pracował przy dziesiątkach tytułów, tworzonych dla najważniejszych wydawców, w tym również dla Marvela i DC Comics, absolutnych gigantów amerykańskiego rynku.
Roy urodził się 22 listopada 1940 roku w Jackson w stanie Missouri. Do pracy przy komiksach trafił przez fandom, w którym uczestniczył od samego początku jego powstawania. Jego listy do redakcji magazynów komiksowych pojawiają się regularnie w drukowanych rubrykach korespondencji w fanami od 1960 roku. Profesjonalną pracę rozpoczął najpierw jako asystent w DC Comics, gdzie od razu skierowano go do pracy przy Supermanie. W 1966 roku legendarny Stan Lee zaproponował mu pracę w Marvelu. Pracował tam głównie nad przygodami Fantastycznej Czwórki (Fantastic Four), X-men i The Avengers.

W 1970 roku podjęto decyzję o wprowadzeniu na rynek nowego tytułu, bazującego na jakimś popularnym bohaterze z gatunku heroic fantasy. Początkowo stawiano na coś nowszego, rozpoczęto rozmowy w sprawie komiksowej adaptacji przygód Thongora z Lemurii, barbarzyńcy stworzonego przez Lina Cartera. Kiedy jednak okazało się, że rozmowy z agentem Cartera nie idą tak szybko, postawiono na klasycznego bohatera, stworzonego przez teksańskiego pisarza Roberta E. HowardaConana z Cymerii, który po latach zapomnienia przebił się właśnie do zbiorowej świadomości, co owocowało powstawaniem kolejnych klonów tego bohatera (takich jak właśnie Thongor).

Conan the Barbarian #001
Conan the Barbarian #001

W październiku 1970 roku w sprzedaży pojawił się pierwszy numer zeszytowej serii Conan the Barbarian, w której powstał twórczy tandem Roy Thomas – Barry Smith. Był to kolorowy komiks, przeznaczony dla nastoletniego czytelnika, wychowanego na opowieściach o superbohaterach. Choć wiele scenariuszy bazowało na oryginalnych tekstach twórcy Conana, to jednak w odróżnieniu od bohatera opisywanego przez Roberta E. Howarda, barbarzyńca pokazany przez Thomasa jest mniej skłonny do refleksji, scenarzysta pominął również fakt, że wraz z rozwojem postaci Howard pogłębiał ją psychologicznie.

Nieco zmieniło się to, gdy w 1971 roku pojawił się magazyn Savage Tales. Byłą to odpowiedź Marvela na obostrzenia, związane z zawartością wydań zeszytowych. Komiksy poddawane były silnej cenzurze, głównie obyczajowej. Magazyn miał jednak inną formę i można w nim było obejść niektóre obostrzenia urzędu cenzorskiego. Tak powstały pierwsze czarno-białe opowieści o Conanie, które Roy Thomas stworzył równie ze Smithem. Były one dużo poważniejsze, bardziej brutalne, ale też skrojone pod nieco starszego czytelnika. Komiksy o Conanie sąsiadowały w Savage Tales z innym popularnym brutalem, Ka-Zarem. Z czasem Conana wycofano, Marvel miał wobec niego o wiele poważniejsze plany.

The Savage Sword of Conan the Barbarian #1
The Savage Sword of Conan the Barbarian #1

Magazyn Savage Sword of Conan the Barbarian, który wystartował w 1974 roku, to kontynuacja linii fabularnej zakrojonej w Savage Tales. Wprawdzie oprócz historii o Conanie pojawiały się tam również inne, krótsze historie, często jednak opowiadały głównie o innych bohaterach, kojarzonych z postacią Roberta E. Howarda. To właśnie tam opublikowano pierwsze komiksy o Kullu, władcy Waluzji.
Jednym z ciekawszych pomysłów Thomasa, pracującego przez jakiś czas równolegle nad oboma seriami o Conanie, było wprowadzenie do tego świata postaci Czerwonej Sonji. Autorstwo tej postaci jest kontrowersyjne, ale ostatecznie uznaje się, że to Roy powołał ją do życia, choć bazował na wykreowanej przez Howarda bohaterce, a nawet dwóch, Pierwsza to oczywiście Red Sonya of Rogatino, postać o polsko-ukraińskich korzeniach, pojawiająca się w opowiadaniu Cień skrzydeł sępa (The Shadow of the Vulture), rozgrywającym się w czasach Imperium Osmańskiego. Druga bohaterka, to rudowłosa Dark Agnes de Chastillon, pojawająca się w aż trzech tekstach Howarda: Sword Woman, Blades for France i Mistress of Death. Mimo że przyznaje się Thomasowi prawa do postaci Sonji (pisanej przez j), w czołówce filmu o tej bohaterce pojawia się informacja o Robercie E. Howardzie, twórcy postaci.

Warto odnotować, że w latach 1978-1981 pisane głównie przez Thomasa (część scenariuszy pod koniec ukazywania się serii stworzył Doug Moench) i rysowane przez takich twórców jak John Buscema, Ernie Chan, Alfredo Alcala, Rudy Nebres, Pablo Marcos, Alan Kupperberg, i Tom Yeates komiksy o Conanie ukazywały się również w formie popularnych pasków w gazetach. Część z nich ukazała się w zbiorczym wydaniu jako Conan: The Newspaper Strips Volume 1, nakładem Dark Horse w 2010 roku.

King Conan (Marvel) #01
King Conan (Marvel) #01

W 1981 roku do już wydawanych dwóch tytułów Marvela dołączył trzeci – King Conan, od numeru 20 wydawany jako Conan the King. Początkowo scenariusze również tworzył Thomas, jednak z czasem zastąpili go inni autorzy, tacy jak Alan Zelenetz czy Doug Moench. Również w innych magazynach o Conanie z czasem zaczęli pojawiać się inni autorzy – niektórzy zdolniejsi, inni mniej. W końcu Marvel zaczął powoli wycofywać Conana, który stawał się coraz mniej atrakcyjny dla czytelników. Conan the Barbarian wychodził do 1987 roku, Conan the King do 1989, Savage Sword of Conan aż do 1995. Wtedy też postanowiono wskrzesić marvelowskiego Conana. Thomasowi powierzono napisanie scenariuszy do nowego tytułu – Conan the Adventurer, który miał być rebootem pierwszej z wymienionych serii. Skończyło się jednak na 14 numerach. Jeszcze gorzej poszło serii zatytułowanej po prostu Conan, stworzonej bez Thomasa. Pisane przez Larry’ego Hamę scenariusze ukazały się jedynie w 11 numerach tej serii. Ostatnim podrywem był Conan the Savage, zapowiadany jako reboot Savage Sword of Conan. Sięgnięto po najlepszych scenarzystów z tej serii, takich jak Thomas czy Chuck Dixon oraz nowy narybek, który reprezentowali Ian EdgintonMike Baron. Mimo niezłego poziomu skończyło się na 10 numerach. Na kolejne komiksy o Conanie trzeba było czekać do końca 2003 roku, kiedy to prawa do historii o tym bohaterze trafiły w ręce Dark Horse Comics.

W ostatnich latach Roy Thomas wracał czasem do swoich hyboryjskich bohaterów. W 2006 roku stworzył scenariusz do opowieści zatytułowanej Monster Isle, której bohaterką była Red Sonja (obecnie prawa do wydawania komiksu posiada Dynamite Entertainment). W 2012 roku dla wydawnictwa Dark Horse Roy stworzył scenariusz mini-serii Conan: The Road of Kings. Jest również autorem pięknie wydanej książki Conan: The Ultimate Guide to the World’s Most Savage Barbarian, będącej jednocześnie przewodnikiem po komiksowych przygodach Conana i zbiorem opowieści na temat tworzenia tych historii.

Autor: Rafał Chojnacki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *