Tajemnica Rzeki Czaszek (The Secret of Skull River)


W drodze do Shadizaru Conan spotyka starca, który wieszczy, że czego go niebezpieczeństwo nad Rzeką Czaszek. Barbarzyńca zostawia za sobą starca, ale wkrótce zostaje napadnięty przez olbrzyma imieniem Hanuman. Jest o wiele potężniejszy od Conana, ale Cimmerianin zrzuca go z klifu. Sam również wpada do wody.

Zanim traci przytomność, widzi w głębinie śmiejącą się czaszkę.
Barbarzyńca odzyskuje przytomność w niewielkiej wiosce. Przyniesiono o do chaty miejscowego przywódcy. Okazuje się, że jego córka Naia znalazła go i opatrzyła. To jej zawdzięcza powrót do zdrowia. Dziewczyna ma nadzieję, że przybysz pomoże im w walce z magiem Anaximanderem, który prowadzi w swojej twierdzy tajemnicze eksperymenty. Zatruwają one wodę w rzece, a mieszkańcy wioski, którzy ją piją, stają się coraz słabsi i umierają. Pod wpływem uroku Naiji Conan zgadza się zająć tą sprawą.

W pobliżu twierdzy maga zostaje jednak schwytany. Z marszu trafia na arenę, gdzie ma walczyć z kolejnym gigantem. Tym razem jednak udaje mu się z nim porozmawiać. Okazuje się że to Grandall, brat poprzedniego giganta. Obaj powstali w wyniku eksperymentów Anaximandera. Conan i Grandell łączą siły przeciw magowi i udaje im się go zabić, olbrzym jednak przepłaca bunt życiem.

Conan powraca do wioski, gdzie odbiera nagrodę. Nie są to jednak wdzięki Naiji, a wierzchowiec, na którym odjeżdża.

Autor opisu: Rafał Chojnacki, na podstawie scenariusza Roya Thomasa i opowiadania Roberta E. Howarda.

Historia zawarta w następujących wydaniach:

Savage Tales #5 Conan Barbarzyńca Kolekcja #1 Conan the Barbarian (Marvel) #64

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *