Conan i miecz Skelos (Rafał Chojnacki)

Andrew J. Offutt: Conan i miecz Skelos
Andrew J. Offutt: Conan i miecz Skelos

Po wydarzeniach opisanych w “Conanie i najemniku” barbarzyńca z Cymerii kmieruje się na południe, by załątwić wreszcie spawy związane z nagrodą za zdobycie talizmanu, nazywanego Okiem Elryka. Początkowo wraz z towarzyszącym mu wysłannikiem z Iranistanu kieruje się do jego kraju, jednak po drodze spotyka znaną z tomu “Conan i czarownik” złodziejkę Isparanę, z którą udaje się do jej oczystej Zambouli. Tam, na dworze Akter Khana jest początkowo traktowany jako bohater, jednak przez knowania nadwornego maga Zafry, zostaje zmuszony do wsparcia rebelii przeciw władcy.

Choć Conan ma w tym tomie ledwie osiemnaście lat, jest już doskonałym wojownikiem. Powoli też docierają do niego niezbyt przyjemne prawdy o zasadach rządzących światem. Prostolinijny barbarzyńca staje się powoli coraz bardziej bacznym obserwatorem rzeczywistości. Andrew J. Offutt całkiem nieźle poradził sobie z psychologiczną stroną postaci, którą jej twórca nieco lekceważył. Dla Roberta E. Howarda Conan był szlachetnym dzikusem, który w odróżnieniu od cywilizowanych władców, magów i wojskowych kieruje się pierwotnym instynktem i chłodną oceną sytuacji. Offutt uwiarygadnia jednak jego decyzje, pokazując nam na przestrzeni całej trylogii, jak Conan powoli dorośleje i staje się tym, którego znamy z późniejszych tekstów Howarda.

Trzeci tom trylogii o Conanie i Oku Elryka wyjaśnia pewne sprawy i ostatecznie rozwiązuje sprawę uwięzionej duszy barbarzyńcy i jego zemsty na podłym magu. To, czego zabrakło w tej powieści – co jest mankamentem całej trylogii Offutta – to rozbudowana akcja. Jak na powieść, trochę za mało tu wątków podocznych. Dlatego też objętość jest zdecydowanie za mała, zwłaszcza jeżeli porównany ją z późniejszymi powieściami o Conanie, pióra takich autorów, jak Robert Jordan czy John Maddox Roberts.

Andrew J. Offutt, Conan i miecz Skelos

Autor: Rafał Chojnacki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *