Robert Jordan

Robert Jordan

Dla miłośników fantasy Robert Jordan to przede wszystkim autor serii “Koło Czasu”. Jednak fani serii o Conanie pamiętają go przede wszystkim jako sprawnego autora powieści o przygodach ich ulubionego bohatera. Jordan powołał też do życia wyrazistą kobiecą bohaterkę, Karelę – Czerwoną Sokolicę.

James Oliver Rigney, Jr. – tak bowiem w rzeczywistości nazywał się ten człowiek, urodził się 17 października 1948 roku w kalifornijskim Charleston, mieście, które dało swoją nazwę popularnemu w latach 20. XX wieku tańcowi, bazującemu za jazzie i swingu. Początkowo nic nie wskazywało na to, że zostanie on pisarzem. Studia w wojskowej szkole (Military College of South Carolina), wiązały się z koniecznością odbycia służby wojskowej, mimo że przyszły autor powieści fantasy studiował tam fizykę. Zaprowadziło go to do Wietnamu, gdzie poznał realia prowadzenia wojen.

Pierwsze szlify w literaturze fantasy Jordan zdobywał pisząc dużo mniej epickie powieści, niż cykl “Koło Czasu”. W 1980 roku ukazała się niegruba książka “Wojownik Altaii“. Tytułowym wojownikiem był niejaki Wulfgar, bohater przypominający Conana. Zapewne właśnie to skłoniło wydawcę, do powierzenia mu niedługo później misji stworzenia nowych historii o kultowym bohaterze Roberta E. Howarda.

Legenda głosi, że “Wojownika Altaii” Jordan napisał w 13 dni. Początkowo chciał ją wydać Donald A. Wolheim, znany wydawca i promotor fantastyki. Panowie jednak się nie dogadali i książka czekała na wydawcę aż do roku 1980. W międzyczasie, pod pseudonimem Reagan O’Neal, Jordan zaczął pisać powieści historyczne z wątkami romantycznymi. Najbardziej znane z nich tworzą trylogię o Michaelu Fallonie, XVIII-wiecznym Irlandczyku, który wyrusza do Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest fakt, że po wydaniu “Wojownika Altaii” autor nie był zbytnio zadowolony z tej powieści, dlatego gdy wróciły do niego prawa autorskie, zadbał o to, by skutecznie blokować kolejne próby jej wydania. Do wznowienia doszło dopiero kilka lat po jego śmierci.

W latach 1982-1984 Jordan opublikował aż siedem powieści w serii o Conanie, wydawanej w tym czasie przez Tor Books. Krytycy zareagowali na te powieści bardzo dobrze. Niektórzy uznali je wówczas za najlepsze pastisze prozy Howarda. Inni wskazywali na to, że Jordan stworzył po prostu świetną przygodową fantasy. Sześć spośród tych książek (Conan obrońca z 1982, Conan niezwyciężony z 1982, Conan triumfator z 1983, Conan niepokonany z 1983, Conan wspaniały z 1984 i Conan zwycięzca z 1984 roku) to autorskie historie, wymyślone przez pisarza. W 1984 roku ukazała się również powieść Conan niszczyciel, która jest nowelizacją scenariusza filmu pod tym samym tytułem. Niekiedy w tekstach dotyczących dorobku Jordana pojawia się tajemnicza niewydana powieść “Conan. King of Thieves”, zaś w materiałach rosyjskojęzycznych pojawia się tytuł “Conan. Róg Dagota” w obu przypadkach jest to jednak wciąż ta sama powieść – Conan niszczyciel z 1984 roku. Zamieszanie to wiąże się z różnymi roboczymi wersjami tytułu drugiego filmu o Conanie.

Cykl “Koło Czasu” został przez niego rozpoczęty w 1990 roku. Sam Jordan nigdy go własnoręcznie nie ukończył – udało mu się napisać tylko dwanaście powieści. Po śmierci Jordana wydano jeszcze trzy książki, których autorem jest Brandon Sanderson. Ostatnie powieści powstały na podstawie szkiców samego Jordana, które pozostawił wydawcom.

Robert Jordan zmarł 16 września 2007, powodem była leczona od roku amyloidoza.

Autor: Rafał Chojnacki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *