Klątwa nieumarłego (Curse of the Undead Man)

Kilka miesięcy temu Conan wstąpił do armii Turanu i zmienił strony, biorąc udział w obronie obleganego miasta Makkalet, podczas którego zaskarbił sobie nieprzyjaźń przyszłego władcy Turan, księcia Yezdigerda. Porzuciwszy zniszczone miasto barbarzyńca rusza na zachód, ponownie wstępuje do armii Cesarstwa, tym razem z dala od ambitnego księcia. Szybko staje się oficerem, ale po romansie z żoną swojego przełożonego (zdarzenie to zostało zasugerowane we wstępie do jednego z opowiadań, wydanych w latach 60. w miękkiej oprawie, Thomas nawiązał też do kolejnej historii REH, “The House of Arabu” – „Dom Arabu” z „Przekleństwa złotej czaszki”). Wreszcie Conan zdezerterował z turańskiej armii teraz kontynuuje swoją podróż na zachód, w kierunku na zamoryjskiego Miasta Złodziei.
Właśnie tam, w dzielnicy Maul, zaczyna się ta historia. Conan znów jest bez grosza przy duszy, ale najwyraźniej dobrze się bawi.

Conan pada ofiarą napadu, po tym jak kilka zakapturzonych postaci, wypada z zaułka, z którego przed chwilą dobiegł go przeraźliwy krzyk. Goniący ich Zamoryjczycy są bandą złodziei, którzy chcą uciszyć przypadkowego świadka. W decydującym momencie walko Rikko, herszt bandy, zostaje zabity przez pojawiającą się znikąd Czerwoną Sonję. Na szczęście Conan nie żywi do niej żalu, po tym jak porzuciła go i uciekła z wysadzaną klejnotami tiary (Pieśń Czerwonej Sonji).
Rozglądając się po miejscu zajścia Conan dostrzega leżący na ziemi palec z pierścieniem. Kiedy wraz z Sojną zaglądają do zaułka, widzą w nim leżącego w kręgu martwego właściciela palca. Kobieta rozpoznaje w nim Costranno, maga z Argos. Problem polega na tym, że człowiek ten został rano ścięty na placu, z rozkazu króla. Zarzucano mu obrzydliwe praktyki magiczne, których miał się dopuścić w domu Berthildy z Brythunii. Najwyraźniej akolici maga próbowali go ożywić, gdy napadła ich szajka Rikko. Conan odrzuca z obrzydzeniem palec, po czym oddala się z Sonją do tawerny. Tymczasem jednak palec przesuwa się i łączy z ciałem maga. W tawernie dochodzi do awantury pomiędzy Sonją a jedną z dziwek, mającą oko na Conana.

Tymczasem w tym samym miejscu pojawia się zakapturzony wędrowiec, który pyta barmana o drogę do domu Berthildy. W chwilę potem do tawerny wpada oddział straży wprowadzony przez uderzoną przez Sonję dziwkę. Twierdzi ona że widziała parę bohaterów jak wychodzili z zaułku, w którym znaleziono zwłoki. Po krótkiej walce Conan i Sonja uciekają przez niewielkie okienko i kryją się w zaułku. Barbarzyńca stwierdza, że powinni udać się do domu Berthildy, by rozwiązać zagadkę maga i oddalić od siebie podejrzenia.

Na schodach do pałacu Brythunki znajdują zwłoki starego sługi. Hol jest pusty, ale zza otwartych drzwi dochodzą głosy. W pomieszczeniu na dole ktoś przyzywa Gol-Gorotha i Yog-Sototha – to Costranno, który wrócił do życia. Jego akolici spętali Berthildę i chcą ją złożyć w ofierze mrocznym bóstwom, by odpłacić jej za zdradę. Podczas gdy Sonja związuje walką akolitów, Conan rzuca się na maga. Niestety, przebicie go zwykłym mieczem nic nie daje, a barbarzyńca cudem unika ciężkie maczugi maga.
Tymczasem Sonja podchodzi blisko studni, z której wynurza się kosmata łapa, próbująca wciągnąć ją do otchłani. Kiedy Conan odcina Costranno dłoń i oddziela w ten sposób od pierścienia, mag znów pada martwy, a Cymeryjczyk rusza na pomoc swojej towarzyszce, rzucając potworowi ze studni truchło maga. Gdy puszcza on kobietę, barbarzyńca za pomocą mechanizmu obrotowego zamyka otwór studni.
Conan planuje wynieść zemdloną Brythunkę z domu, lecz ta domaga się, by zostawił ją w spokoju w jej domu. Kiedy bohaterowie odchodzą, rozmawiają o tym co stało się z pierścieniem maga. Sonja mówi że wpadł do studni, do której barbarzyńca wrzucił jego ciało. Dochodzą do wniosku, że może to oznaczać, że Costranno ponownie wróci. Wtedy słyszą z oddali przerażający krzyk kobiety.

Czas akcji: Opowieść rozgrywa się w tym samym czasie co wydawane równocześnie wątki komiksów „Conan the Barbarian” #42 i 43. Conan ma w ok. 22-23 lata.

Autor opisu: Rafał Chojnacki, na podstawie scenariusza Roya Thomasa.

Historia zawarta w następujących wydaniach:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *